Dzisiaj, w zajezdni przed siedzibą Tramwajów Elbląskich pierwszy „ogórek” otrzymał nazwę swego patrona. Został nim Stanisław Wójcicki, Honorowy Obywatel Elbląga, którego imię i nazwisko od dziś ozdobiło wagon tramwajowy nr 401. Przypominamy, że inicjatywa z uhonorowaniem tramwajów nazwiskami zasłużonych elblążan to efekt interpelacji radnych Platformy Obywatelskiej – Marii Koseckiej i Elżbiety Geleret, które 30 czerwca 2011 roku wystąpiły do prezydenta z prośbą dotyczącą promowania w tramwajach ZKM znanych i wybitnych mieszkańców Elbląga.
Ramki ze zdjęciami wraz z opisem patrona tramwaju zawisły w dwóch miejscach w pojeździe; na początku, przy stanowisku motorniczego tramwaju i w tylnej części pojazdu, naprzeciw drzwi wejściowych. Ramki mają różną wielkość, jedna jest formatu A3 a druga A4. - Od początku uważałem, ze to świetna inicjatywa, którą popierałem całym sercem. - mówił dzisiaj wicedyrektor spółki ZKM, Ryszard Murawski. - Tramwaje służą ludziom, uważam, że w trakcie jazdy tablica z honorowym patronem tego pojazdu umili chociaż w części podróż pasażerom. Poza tym miło jest wiedzieć więcej na temat historii naszego miasta i jego obywateli związanymi z nim przez całe swoje życie. - dodał Ryszard Murawski.
Wzruszony dzisiejszą uroczystością był także 96- letni Stanisław Wójcicki, który podziękował mieszkańcom naszego miasta za oddanie na niego głosów. - To dla mnie niezwykły zaszczyt, że elblążanie obdarzyli mnie takim zaufaniem. - powiedział Honorowy Obywatel Elbląga. - Przyjechałem tu wraz z pierwszą grupa repatriantów, 24 marca 1945 – wspominał - Od tego czasu jestem nierozerwalnie związany z tym miastem, spędziłem tu całe swoje życie, kocham je i nie mam zamiaru go opuszczać. - z uśmiechem zakończył Stanisław Wójcicki.
Nie mniej wzruszeni od nowego patrona elbląskiego tramwaju byli radna Maria Kosecka i wiceprezydent Tomasz Lewandowski, którzy dziękowali i składali życzenia długich lat życia Stanisławowi Wójcickiemu. Poseł Elżbieta Gelert, która wraz z radną Marią Kocsecką wyszła z interpelacją o nazwanie tramwajów nazwiskami zasłużonych elblążan przysłała z Warszawy swoje podziękowania. - Mam nadzieję, że oprócz funkcji edukacyjnej tramwaje noszące imiona tak szlachetnych postaci, będą pełniły też funkcję wychowawczą. - mówiła po uroczystości Maria Kocecka. - Inicjatywa ta jest doskonałą bazą edukacyjną promującą pozytywne postawy obywatelskie, którą warto postarać się dobrze wykorzystać. Pomysł ten przyczyniłby się również do promocji miasta. Umieszczone w tramwajach tablice z biografią, a także zdjęciem danej postaci, poznawaliby podczas podróżowania również turyści. Dzięki temu mogliby częściowo poznać historię miasta. - dodała radna Kosecka.
Przypominamy, że łącznie w głosowaniu oddano 4752 głosy. Na pierwszym miejscu uplasował się Stanisław Wójcicki zdobywając 1255 głosy. Drugie miejsce zajął Gottlob Ferdynand Schichau – 1230 głosy. Na trzecim miejscu znalazł się Włodzimierz Sierzputowski – 863 głosy, czwarte miejsca przypadło Aleksandrze Gabrysiak – 303 głosy. Na piątym miejscu znalazł się Czesław Klimuszko – 264 głosy. Listę wybranych patronów zamknął Józef Karpiński zdobywając 253 głosy. - Do końca czerwca z zajezdni tramwajowej powinny wyjechać pozostałe pięć tramwajów, którzy zyskali swoich patronów w głosowaniu mieszkańców naszego miasta. - powiedziała Maria Kosecka.
Stanisław Wójcicki (ur. 13.05.1916 r.) brał udział w kampanii wrześniowej jako motorzysta w obronie lądowej Wybrzeża. Uczestniczył w bitwach pod Pińskiem, Milanowem, a po kapitulacji Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie" dostał się do niewoli. Zwolniony z obozów walczył w leśnym oddziale AK na Kielecczyźnie, a następnie w 33 pułku Armii Krajowej, 33 pułku piechoty legionów AK. Na przełomie 1944- 1945 roku przyjechał do Bydgoszczy gdzie wstąpił do Związku Byłych Marynarzy i Pracowników Portowych. Jako ochotnik i członek Morskiej Grupy Operacyjnej przybył 24 marca 1945 roku do Elbląga, gdzie zajął się zabezpieczaniem urządzeń portowych. Wójcik tworzył straż przemysłową w Zajeździe Mechanicznym w byłym zakładzie Schichau, przez co stał się jedną z trzech osób podpisujących w sierpniu 1945 r. protokół przejęcia firmy od Rosjan. Był również szefem straży przemysłowej oraz zakładowej straży pożarnej. Został uwięziony na dwa lata w związku z tzw. sprawą elbląską, czyli pożarem hali nr 20 w Zakładach Mechanicznych (lipiec 1949 r.), po czym wypuszczony ze względu na brak dowodów. Nigdy nie wrócił do Zakładów Mechanicznych, pracował w ZWP, aż do 1981 roku, po czym przeszedł na emeryturę. Dziś jest jedynym żyjącym członkiem organizacji, stawiającej podwaliny pod współczesny Elbląg. W uznaniu za zasługi udziału Morskiej Grupy Operacyjnej oraz organizacji życia polskich pionierów Elbląga otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Elbląga 16 grudnia 1993.
nooo teraz to gospodarka w naszym mieście ruszy z kopyta. Wreszcie coś się dzieje i firmy jak po deszczy przychodzą do nas na modrzewinę. Puście ten tramwaj na modrzewinę właśnie niech podróżni zobaczą ile tam sie teraz dzieje hoho.
zdjęcie numer 15 za oknem - fajne nózki - czyje to??? :):)
kpina, kpina, kpina!!!! wy darmozjady z UM. Radni bezradni!!! Nie ma cie ważniejszych problemów u nas w mieście!!!?Ludzie nie mają pracy, żadna galeria nie powstała, wiaduktu na Zatorze nie ma, zakanał nie ma kładki. Można tak w nieskończoność wymieniać, a wy sie zajmujeci nadawaniem patronów tym elbląskim złomom!!
Tylko aby naszym radnym-lizusom nie przyszło do głowy nazwać następnego "ogórka " imieniem kolejnego honorowego mieszkańca Elbląga - Lecha Wałęsy !!!
@Gość - niepotrzebnie to napisałeś, podałeś gotowy pomysł. Nasza Solidarność z panem Nowaczykiem zaprosiła pana Wałęsę i pana Dudę na odsłonięcie tablicy pamiątkowej, gdzie mieściło się pierwsze biuro Solidarności w latach 80-tych, czyli ul. 1 maja, gdzie teraz jest księgarnia. Uroczystości odbędą się o ile mnie pamięć nie myli 29 sierpnia przed południem. Pamiętam jak mój św. Ojciec wziął mnie za rękę (6 klasa podstawówki) i zaprowadził pod siedzibę, aby pokazać zdjęcia z ekshumacji Dołów Katyńskich. Tak się uczy historii... gdzie są teraz tacy Rodzice...
Kiedy TE udostępnia zajezdnie tramwajów do zwmiesz.ania? Moze na Dni Elbląga? Pamiętam byłem tam jako dziecko, gdy mnie sp. moj dziadek prowadzał i pokazywał tramwaje idąc po wypłatę w WPK (Tak sie nazywało to przedsiębiorstwo w latach świetności Elbląga miasta wojewódzkiego onegdaj)
Ja - ale zapomniałeś dodać, że ojciec w poprzednim systemie miał pracę, rodzina stabilizację, Ty normalną szkołę ( 6 klasa ), opiekę medyczną, stomatologa w szkole itd. dzisiaj rodzice do 19.00 siedzą w pracy na umowie śmieciowej. Nie porównuję systemów ! W innych krajach jest normalnie i dzisiaj. U nas nie może bo robi się fetę z takich właśnie nic nie znaczących pomysłów a sprawy ważne odkłada na bok. Zwróć uwagę jak ta kobieta się ubrała na uroczystość, którą zaaranżowała ( dres ? )
A ja właśnie się dowiedziałem ,że przez co najmniej jeszcze przez parę lat będę zarabiał pensję wegetacyjną , zlikwidowanie zostanie linia numer 2, spółka sięga dna , a oni się bawią w nadawanie imion wagonom . Gdzie tu jest logika pani Mario Kosecka i Tomaszu Lewandowski? Jakiś pomysł na poprawienie sytuacji TE ich pracowników i ich rodzin . Bo mi tylko przychodzi jeden pomysł zlikwidować ten burdel na ul. Łączności 1
Super pomysł i uwieńczony wspaniałym wykoaniem. Dięki temu można poznać bardzo ciekawe sylwetki elblążan, którzy dlatego miasta zrobili wspaniałe rzeczy i mają swój wkład w tworzenie rzeczy wartościowych w Elblągu. Można również - jak większość tu zamieszczonych komentarzy- pisać głupoty, tylko co z tego wynika. Wiecznych malkontentów zachęcam do podróży tramwajami i poczytaniu o postawach godnych naśladowania. Może znajdziecie dla siebie miejsce w historii miasta poprzez pozytywne przykłady ludzi twórczych. Gratuluję Pani Gelert i Pani Koseckiej.
zenada wstyd brak slow